Madeleine Pyk – en samling F769

LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft. H ca 75.

Mässingstomme, för sex ljus, ljushållare i form av liggande femmor. Behängd med prismor, piggbotten samt krönande plym. Elektrifierad.

Plym skadad, böjd. Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK