BOKPARTI OM UPPTÄCKTSRESOR, 21 vol, bla "Resa från Wien til Belgrad och til Kilianova.." av NE Kleeman, Stockholm 1796.

Även bla "Resa från Amsterdam öfver Madrid och Cadiz till Genua" av CA Fischer, Stockholm 1800, "Underrättelser om det nuvarande Grekland.." av JLS. Bartholdy, Stockholm 1820, "Scenes of Modern Travel and Adventure", London, "Upptäcktsresor i Lufthafvet" av Flammarion mfl, Stockholm 1874, "Berättelse om Upptäckter och Äfventyr i Afrika.." av Hugh Murray, Linköping 1835, "Minnen från ett treårigt vistande i engelsk örlogstjänst.." av A Lind af Hageby, Stockholm 1860, "De första nybyggarne i Nordamerikanska Vestern..." av Frans Kottenkamp, Örebro 1857. Olika typer av bokband.

Slitage, några band med skador, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
3 000 SEK