BOK, 3 vol, "The Book of Ser Marco Polo the Venetian..." övers o kommenterad av Sir Henry Yule resp Henri Cordier, London 1903-20.

Illustrerad. Gröna helband med dekor i svart.

Slitage, smärre skador på banden, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
3 000 SEK