BOKPARTI OM GEOGRAFI, 8 vol, bla "Geographie öfver Konungariket Swerige.." del III av E. Tuneld, Stockholm 1792.

Även bla "Herr Joh. Hübners Inledning til den Nya Medelåldriga och Äldsta Geographien.." Stockholm 1773, "Utförlig Geografie" av Daniel Djurberg, Stockholm 1785, "Geographie öfver Storfurstendömet Finland" av HG. Porthans, Stockholm 1826, "Vägvisare til och ifrån Alla Städer och Namnkunniga orter uti Svea- och Götariken..." av Georg Biurman, Stockholm 1776. Halvfranska mest samtida band.

Slitage, olika upplagor och delar, ej kompletta sviter, ej genomgångna.

Proveniens

Bla "Handels collegii Notarie contoir".
Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK