BOKPARTI OM SVERIGE, 12 vol, bla "Beskrifning öfver Westerås Län" av W. Tham, Stockholm 1849.

Även bla "Falun i väster om ån" ur verket Med Dalälven från källorna till havet, av KE. Forsslund, Stockholm 1939, "Beskrifning till Kartan öfver Nya Kopparbergs Härad af Åren 1865-67, "Svenska Slott Engsö" Klinfgspor och schlegel, Stockholm 1877, "Drottningholm dess historia..." av Octavia Carlén, Stockholm 1861, "Svenska minnesmärken tecknade och beskrifna" av Richard dybeck, Stockholm 1851. Olika typer av bokband.

Slitage, några med smärre skador, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK