PARTI MATRIKLAR SAMT HERDAMINNE, 18 vol, bla "Det odelade Finska Biskopsstiftets Herdaminne" resp "Åbo Stifts Herdaminne" av KG. Leinberg. 1895 resp 1903.

Även bla "Biographisk Förteckning på de Herrar och Män af Andeliga Ståndet...Commendeurer eller Ledamöter..", Kristianstad 1818, Svenska Landtmätare 1628-1900" av Viktor Ekstrand, Umeå & Uppsala 1896-1903, "Åbo Erke-Stifts Matrikel" av Constantin Törnudd, Åbo 1840, "Anteckningar om Uplands Nation i Upsala före 1830" av E- Lewenhaupt, Uppsala 1877, "Ecclesiastis Matrikel öfver Sverige" blandade år mellan 1838 och 1883 i 10 vol. Mest halvfranska skinnband.

Slitage, enstaka smärre skada på bokband, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK