BORD, "Idealbordet" Otto Wretling, Umeå 1930-tal,

Mörkbetsad björk, palisander, svärtat trä, rektangulär form med utfällbar skiva i ljus björk med stiliserade inläggningar, höj- och sänkbart. L 112/224 b 68 h 55,5/59.

Vev/skruvknopp för höjdreglage saknas, högsta höjd enl uppgift 72. Slitage. Fläckar. Fanerskador. Avslag. Sprickor och krackelyr i faner.

Enligt uppgift för K.A. Andersson Matt- och Möbelaffär, Sala.

Utropspris
12 000 SEK