Madeleine Pyk – en samling F769

BYRÅ, empire, 1820/30-tal.

BYRÅ, empire, 1820/30-tal.

Mahognyfanér. 6 lådor. Flankerande kolonner med lotushölstrade kapitäl samt bas med akantusdekor, krönta med urnor. Sockeltopp i etage. L 108, b 54, h 170. Nyckel finns.

Torrsprickor, repor, fanéravslag, ställvist blekt fanér och smärre fanérresningar. Nyckel finns.

Utropspris
15 000 SEK