MATSKEDAR, 5 st, silver, bl a Peter Falk, Skara, 1779. 1700-tal och tidigt 1800-tal. Totalvikt 231g.

1 med sk fiolskaft, Johan Jacob Ulfsberg, Nyköping, verksam 1793-1824(1825). L ca 21,5.
1 med sk fiolskaft, Gustaf Hamnqvist, Åmål, verksam 1789-1818. L ca 21.
1 med sk fiolskaft, Johan Wasserman, Lindesberg, 1771. L ca 20.
1 med sk slät med ryggås, Peter Falk, Skara, 1779. L 20.
1 med sk slät med ryggås, Bernt Falkengren, Visby, verksam 1737-1785. L ca 19.

Slitage, repor. 3 med ingraverade initialer.

Utropspris
1 500 SEK