MATSKEDAR, 6 st, silver, 1700- tal och tidigt 1800- tal. Totalvikt ca 298g

1 med sk slät ryggås, Michael Fröman, Lindköping, verksam 1722-1738(1740). L ca 20.
1 med sk slät ryggås, Fredrik Tyntzelman, Malmö, verksam -1668-1703. L ca 20.
1 med sk svensk (rund), Reinhold Fredrik Lindroth, Östhammar, verksam 1784-1797-. L ca 21.
1 med sk fiolskaft, Hans Langberg, Söderhamn, verksam 1762-1814. L ca 20,5.
1 med sk fiolskaft, Christoffer Bauman, Hudiksvall, verksam 1758-1797(1798). L ca 20.
1 med sk fiolskaft, 1765. L ca 20.

Slitage, repor, bucklor. Ingraverade initialer.

Utropspris
1 500 SEK