MATSKEDAR, 6 st, silver, bl a Berndt Halck, Halmstad, 1761, 1700-tal och sent 1800-tal. Totalvikt ca 350 gram.

1 med skaft av sk svensk (rund), Carl Ahlstrand, Askersund, verksam 1790-1802(1804). L ca 20.
1 Carl Fredrik Seseman, Arboga, verksam -1781-1819. L ca 21.
1 sk slät med ryggås. Sent 1700-tal eller tidigt 1800-tal. L ca 21.
1 sk slät med ryggås, Berndt Halck, Halmstad, 1761. L ca 21.
1 sk slät med ryggås, Jöns Björkman, Karlskrona, verksam 1751-1763(1767). L ca 21.
1 med sk fiolskaft, Carl Lindgren, Norrköping, verksam -1778-1789(1790). L ca 20,5.

Slitage, repor och bucklor. Ingraverade initialer.

Utropspris
1 500 SEK