KARTA, blandteknik, Hans Ranje, dat 1689.

Karta över hemman i Enhörna socken, Öknebo Härad, Sörmland. Bladstrl. 57x86.

Renoverad. Uppfodrad på papper, lagade skador, skador, slitage, gulnad, veck, tidigare vikt och två delar. Justeringar och tillägg, omritning, skedde 1722.

Utropspris
3 000 SEK