GOLVUR, Laurentz Ruuth, Norrköping, 1700-tal.

Rak form med utskjutande krön. Svartmålat fodral med delvis bronserad dekor samt blåmålad invändigt. Urverket inramat av kolonnetter. Urtavla med romerska siffror. Ruuth verksam i Norrköping 1750-54. Längd ca 51, bredd 26, höjd ca 215. Pendel samt två lod finns. Nyckel finns.

Slitage. Färgbortfall. Lösa lister medföljer. Ej funktionstestad. Kompletterat/tejpat. Skador. Hjultrissor med skador.

Utropspris
4 000 SEK