VÄGGPENDYL, sengustaviansk/empire, Eduard Engelbrechten (verksam 1815-46), Stockholm.

Förgylld och bronserad, örn på rocaille, uppbärandes urhuset, krön med musikattribut och lagerbladskvist. Urtavla märkt. Höjd ca85. Pendel finns. Nyckel finns.

Slitage. Ej funktionstestad. Gulnad urtavla.

Utropspris
10 000 SEK