Dora Jung

(Finland, 1906-1980)
Dora Jung
(Finland, 1906-1980)

BORDDUKAR, 5 st, linnedamast, design Dora Jung, 1960-1970-tal.

Örtagård, grå, ca 132x128 cm
Örtagård, gul, ca 96x88 cm
Icke namngiven modell, grön, ca 94x87 cm.
Icke namngiven modell, grå, ca 94x80 cm.
Blomruta, rosa, sign. ca 126x116 cm.

Slitage, enstaka liten fläck.

"Dora Jung", Pirkko Timonen, Tampereen museoiden julkaisuja 99.

Utropspris
200 EUR