Gösta Sundman

(Finland, 1854-1914)
Gösta Sundman
(Finland, 1854-1914)

GÖSTA SUNDMAN, 2 st. litografier, signerade, daterade samt numrerade.

Chromolitografier, "Finlands fiskar".

"Salmo eriox L., Grålax, forell", daterad 19 juli 1884, numrerad P1 XVII.
40 cm x 29 cm.

"Gadus morrhua L., Torsk", daterad 21 augusti 1888, numrerad P1 XXXI.
40 cm x 29 cm.

Ej examinerad ur ram.

Utropspris
200 EUR