SALTKAR, silver, London 1967 samt DOSA silver, Chester 1895. Tot. vikt ca 230,9 g.

Saltkar med koboltblå glasinfattning, lejonmaskaroner med avslutande tassfötter. Dosa med rik reliefdekor i form av blomrankor, invändigt förgylld. Höjd 5-10,5 cm.

Slitage, anlöpningar.

Utropspris
200 EUR