PSALMBOK, silverbeslag med otydl stämplar, dat 1822, "Den Swenska Psalmboken", tryckt i Karlskrona 1822.

Sammetsklädda pärmar med rikt dekorerade silverbeslag, infattade glasbitar i rött och grönt.

Slitage, ryggbindningen skadad invändigt, försättsbladet med lagad pappersförlust, ej genomgången.

Utropspris
1 500 SEK