LJUSKRONA, Erik Höglund, Boda glasbruk och smide, 1960-tal. H ca 48 (exkl. hänganordning).
Stomme av smidesjärn. Dekor av klarglas samt färgat gyllengult glas. Med sex ljushållare. Behängd med gjutna prismor varav tre bär reliefdekor av ansikten. L ca 62.
Ett prisma saknas. Slitage.