KONSOLBORD, s.k. Console dessert, Louis XVI-stil, 1900-tal.

Fanerad med mahogny. Stenskiva. Kannelerade nedåt avsmalnande ben. Svängd sarg. Dekorelement i gulmetall, gallerkant, dekor av bla pärlstav. L 96,5, B 41, H 87. Nyckel finns.

Bruksslitage. Skadat ben, något ostadig. Nubb i gallerkant saknas. Smärre fanérskador.

Utropspris
8 000 SEK