Smycken
359428

PARTI GULD, 10+1 18k guld resp förgyllt silver. 1800-1900-tal, bla EEP, Sthlm, 1856. Tot vikt guld ca23g.

2 halskedjor med hängen, Ankarlänk resp Ärtlänk, längd ca42 resp 45/ 4 resp 3cm. 3 ringar med lila, röd resp gröna stenar, storlek 17,25/54,5-18/56. 2 broscher, längd 3 resp 5cm, den större stämplad Edvard Emanuel Pettersson, Stockholm, 1956, den mindre med otydliga stpl, 1872. En udda frackknapp. Medaljong, förgyllt silver och emaljarbete, oval, längd ca3cm.

Slitage. Gravyr. Skador. En grön sten saknas. Medaljong med skador. Ett brodchfäste ej guld.

Utropspris
4 500 SEK