BYRÅ samt BORDSSPEGEL, 1800-talets mitt/andra hälft.

Mahognyfanér. Byrå med 4 lådor, Senempire. Bordsspegel med vippbar spegel och två lådor, skuren dekor, Nyrokoko. Byrå, bredd 90, djup 47, höjd 85. Total höjd inkl bordsspegel, 156 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanérskador och fanérlagningar. Fläckar. Bordsspegel senare kompletterade delar, dekorelement sitter löst.

Utropspris
3 000 SEK