SKÄNK, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Vitmålad. Dörrar med dekor av romber. Draghantag. Bredd 66. Djup 52. Höjd 75 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skiva med spricka. Fläckar. Repor. Slagmärken. Färgbortfall. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
13 000 SEK