GLASSERVIS, 60 delar "Kent", Kosta, 1900-talets andra hälft.

Kupa av grönt samt klar glas på kvadratisk fot av klart glas.

Vitvinglas 12, höjd 12,5,
Champagnekupor 12, höjd 10,
Seltersglas 12, höjd 8,
Portvinsglas 12, höjd 10,
Snapsglas 12, höjd 11.

Bruksslitage.

Utropspris
10 000 SEK