MATSERVIS, porslin, 73 delar+3, "Ostindia" Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

12 mattallrikar,
6 djupa tallrikar
2 större djupa tallrikar,
2 tillbringare,
Gräddkanna,
Såsskål,
Sockerskål,
9 äggkoppar,
6 tekoppar med fat +3 fat,
4 kaffekoppar med fat.
12 assietter,
3 djupa karotter,
Terrin med lock,
4 djupa uppläggningsskålar,
5 uppläggningsfat.
3 underlägg,
Tvådelad uppläggningsskål,
4 mindre uppläggningsfat.

Bruksslitage. Ett ental delar ej märkt Rörstrand, ej genomgånget.

Utropspris
3 000 SEK