MATSERVIS, 94 delar, fajans, Aluminia, "Tranquebar", 1900-tal.

10 djupa tallrikar diameter 21 cm
2 djupa tallrikar diameter 23 cm
6 tallrikar diameter 21,5 cm
9 tallrikar diameter 15 cm
8 tallrikar diameter 25 cm
uppläggningsfat med vågig kontur diameter 28,5 cm
terrin med lock
såsskål
oval skål längd 29,5 cm
rektangulär skål längd 29,5 cm
uppläggningsfat med knopp
ovalt uppläggningsfat längd 28 cm
ovalt uppläggningsfat längd 37,5 cm
oval uppläggningskål längd 24 cm
oval uppläggningsskål längd 29 cm
2 ljusstakar höjd 25,5 cm
6 assietter diameter 15,5 cm
3 äggkoppar
en salt
en pepper
ljusstake höjd 6 cm
sockerkål med lock
gräddkanna
rund skål diameter 21,5 cm
kruka höjd 11 cm
ljusstake höjd 15 cm
kanna höjd 15,5 cm
fyrkantigt uppläggningsfat längd 19 cm
klotformad kruka höjd 11 cm
rund skål höjd 7,5 cm
rund platta diameter 15 cm
8 skålar med handtag med fat
djup tallrik diameter 17,5 cm
skål diameter 10 cm
7 kaffekoppar med fat, fatens diameter 14 cm
2 extra kaffekoppar
6 fat för koppar, fatens diameter ca 17,5 cm

Bruksslitage. Lagning. Nagg.

Utropspris
5 000 SEK