Madeleine Pyk – en samling F769

KANDELABER, förgylld brons, Ryssland 1800-talets slut.

För sex ljus, det smala skaftet dekoreras av fem ljusarmar med avslutande palmetter. Fotplattan uppburen av tre kantiga fötter med bladdekor. Höjd 50 cm.

Slitage, sneda delar, en ljuspipa bruten, prismor saknas.

Utropspris
150 EUR