MEDICINSKÅP, Kina, 1900-talets andra hälft.

Lackat trä med beslag i vitmetall. Bakom dörrpar sex små lådor med floral dekoration, under större låda med dekor av kinesiska tecken, solfjäder, fjäril samt trollslända. Längd 24, djup 12, höjd 24 cm.

Bruksslitage, lackbortfall, fläckar samt repor.

Utropspris
1 500 SEK