KARMSTOLAR, 4 st. Empire, Per Andersson d.y., sign PASL, Lindome, 1800-talets första hälft.

Genomruten rygg. Tvärslå i form av rep. Böjda armlän. Svängda framben. Sabelformade bakben. Per Andersson d.y i Skäggered 3 (1776-1833).

Slitage. Märken och repor. Äldre lagning. Torrspricor. Fläckar. Maskstunget. Senare förstärkning. En ej märkt.

Utropspris
5 000 SEK