Möbler Speglar
36391
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Spegel, karl johan, 1800 talets första hälft

Mahognyfanér, raka sidor, tympanonformat krön. Spegelglaset flankerat av svärtade kolonnetter, dekor i form av pressade mässingsornament. H 136, b 57.

Slitage med repor och smärre fanérskador. Senare glas med stora sprickor.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
2 000 SEK