SKRIVBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft. Proveniens: Git Gay.

Fanerat med mahogny, jakaranda och valnöt. Svängd profilerad skiva delvis klädd i brun gallon, i sargen tre lådor. Rik dekor av bronsbeslag. L 176, b 94, h 80.

Smärre fanérskador, slitage. Nyckel saknas.

Utropspris
15 000 SEK