BORDSFOTOGENLAMPA, koppar, jugend, Per Torndahl, tidigt 1900-tal.

Mörkpatinerad kopparfot med oljehus, stiliserad dekor av bläckfiskar och krabbor med ögon av infällda glasbitar. Träsockel. Välvd glaskupa i gult med dekorsträngar i blått. Textilfrans under kupans kant. H tot ca 67.

Slitage, smärre buckla samt bristning, kupan troligen sekundär samt med sprickor, ett fäste löst på kupans ring, linjerör saknas liksom troligen ytterligare någon kröndel.

Utropspris
6 000 SEK