BESTICKUPPSÄTTNING, 66 delar, silver 813, Åbo (Turku), Finland, 1920-tal. Vikt 3322 g inklusive rostfria blad.

Dekor med snäcka. Knivar med rostfritt blad. 12 matgafflar, 12 matknivar, 15 förrättsgafflar, 14 förrättsknivar, 12 dessertskedar och 1 sillgaffel. 4 desserskedar, 6 sillgafflar, förrättsgaffel och 5 teskedar, nysilver och en dessertsked, silver, Köpenhamn, 1919 medföljer. Två schatull Pojolan Kello ja Kulta Oy, Helsinki.

Monogram AH, KH och TW. Slitage. Repor.

Utropspris
12 000 SEK