MATTA, rölakan, "Sommarkrans", signerad KP (Kerstin Persson), Atelje Tre Bäckar, ca 204x141.

Grön melerad botten, geometriskt formad dekor i pastellfärger. Kvitto på 17.902kr från Atelje Tre Bäckar, daterad 880420 medföljer.

Obetydligt slitage, fläckar. Tillverkad utan fransar.

Tre bäckar, atelje och väveri, grundades av Agda Österberg 1939-40. Hon var konstnärlig ledare där fram till 1970-talets slut. Denna roll övertogs av Kerstin Persson, vilken behöll den tills all verksamhet upphörde där 2004.

Utropspris
3 000 SEK