GOLVUR, tillverkat av Anders (Ruuth) Ruth, Norrköping, 1700-talets andra hälft.

Uret är tillverkat av Anders (Ruuth) Ruth
Norrköping, död 1788.
Vitmålar fodral med guldmålad dekor. Pendel och lod finns.
Skrift på urtavlan And. Ruth Norrköpning No 29. Höjd 203.

Slitage. Ej funktionstestad. Märken och repor. Färgbortfall. Senare sockel.

Utropspris
2 500 SEK