SERVIS, 38 delar, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820)

Dekor i underglasyrblått i form av flodlandskap. Flata tallrikar (diameter ca 23), 14 st, assietter (diam ca 19), 13 st. Djupa tallrikar (diameter ca 22), 6 st, mindre djupa tallrikar (diameter ca 20), 5 st. Två trasiga tallrikar medföljer.

Flertalet med nagg. Bruksslitage, tillverkningsdefekter.

Utropspris
6 000 SEK