Rak form, kineserier mot svart botten, huv med kolonner, bronserad mässingsurtavla med reliefdekor, märkt Pehr Mandelberg. Höjd 217cm. Två bronserade lod och pendel finns, ristad påskrift Lagergren. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Omfattande krackelyr. Huv med frontglas senare och ett glas skadat. Ej funktionstestad. Urtavla senare bronserad. Slitage på urtavla. Maskstunget.