PARTI ORIENTALISKT, 7 delar, porslin, bland annat Kanton, Kina/Japan, 1800-/1900-tal.

Vas med avsmalnande hals, Kanton, polykrom dekor föreställande figurscener, reliefdekor i form av drake. Höjd 24,5 cm. Större skål med konturerad mynning, blå dekor föreställande figurer och drake. Diameter 25 Höjd 11 cm. Mindre skål med konturerad kant, blå dekor av figurer och blommor. Diameter 15 Höjd 6 cm. Ask med turkos glasyr, dekor föreställande fåglar och blommande grenar. Längd 18 Höjd 7 cm. Fat med konturerad kant, på fot, med polykrom dekor av frukt och blommor. Längd 25,5 Höjd 6 cm. Skål med konturerad mynning, imaridekor föreställande bland annat blommor. Diameter 25 Höjd 10 cm.

Sprickor. Nagg. Slitage. Repor.

Utropspris
1 500 SEK