TELEFONER, 4 st, bl a "Ericofonen", formgiven 1941-1956.

3 Ericofoner, i olika färger: gräddvit, blågrå och röd. I folkmun kallad för Kobratelefon. Samtliga med fingerskiva. Höjd ca 18,5.

1 telefon, grå, med fingerskiva. Höjd ca 18,5.

Ej funktionstestade. Slitage och repor.

Utropspris
1 500 SEK