BOKPARTI OM FOLKSLAG SAMT DRÄKTBRUK, 11 vol, bla "Spanien dess utseende minnesmärken seder bruk och klädedrägter" av M de Cuendias, Stockholm 1851.

Även bla "Europeiska Nationerna deras seder, bruk och klädedrägter..." av CA Dahlström, Stockholm 1848, "Album des types et costumes de tous les peuples du monde" Paris 1869, "Jordens folkslag efter deras egendomlighet..." av Heinr. Flertalet illustrerade varav några handkolorerade. Berghaus. Olika typer av bokband.

Slitage, något band med lagning, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
3 000 SEK