Valnöt, svängda ryggar, skuren dekor av bla rocailler, svängda ben. Soffa, l 126, djup 63, ett par fåtöljer, stoppade ryggar och sitsar. Salongsbord i delvis annat utförande medföljer. L 117, b 63, h 55.
Smärre slitage och repor. Fläckar. Soffbordet med smärre hack i skivan.