Fyrsidigt avsmalnande ben, fem lådor, utdragbar skiva, mittparti med uppfällbar spegel, runda draghandtag och nyckelskyltar. Delvis rotfanerad, inläggningar av flertalet träslag i mönster av kartusch, girland och fågel. Längd 88, djup 51, höjd 81 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Renoverad och kompletterad. Mindre lagningar, bortfall och lösa delar.