SERVIS, ca 85 delar, flintgods, Vignette, F. Primavesi & Sons, Cardiff & Swansea, England 1800-tal.

Svartvita, spegel med landskap, brätten med riklig blomsterdekor.

36 mattallrikar
18 djupa tallrikar
18 assietter
2 karotter med lock, längd 28 cm
Terrin, utan lock, längd 30 cm, höjd 14,5 cm
Terrin, längd 35 cm, höjd med lock 26 cm
6 serveringsfat, varav en för fisk, längd 24-44 cm
Serveringsskål, längd 29 cm
Såsskål, höjd med lock 14 cm, med förläggare, längd 12 cm
Förläggare, 27 cm

Terrinen utan lock. Enstaka avslag och sprickor, slitage, krackelyr.

Utropspris
800 EUR