Bronserad mässing. Dekor av stående man med musikaliska attribut. Urhus krönt av nothäfte märkt "La Troubadour". Index i svart med romerska siffror. Rektangulär sockel på fyra fötter. Figurscen av antikiserande putti med giralnder och musikinstrument. Höjd ca 38,5 cm. Pendel samt nyckel medföljer.
Slitage, index med slitage. Repor. Ej funktionstestad.