Cylindrisk sockel och bas av marmor, krönt av putto av brons, delvis förgylld, flankerande putti. Emaljerad urtavla. Trepassfot. Höjd 40. Nyckel finns.
En putto något lös. Slitage. Ej funktionstestad.