IKON, mässing och emalj, troligen Ryssland omkring 1900.

Tunn mässingsplåt med pressad dekor. Helgonbild med omgivande emaljerad gloria. Enligt uppgift at tergo föreställande Gudsmoder Tichvinskaya med St. John, biskopen av Novgorod. 31 x 26.

Slitage, bucklor, oljemålning under rizza med rester av putsmedel.

Utropspris
3 000 SEK