BOK, 10 sambundna verk av Thomas Thorild, af Leopold resp Silfverhielm, Stockholm 1791-94.

"En Critik öfver Critiker.." I-III, "Den nya lagstiftningen i snillets värld", "Om efterhärmning", "Svar på luntan emot lag och rätt i vitterheten...", "Mildheten", "Harmonien", "Rätt, eller alla samhällens eviga lag" I-II, "Om ett stort tänkesätt", "Bref till autorn af principen för et rikes financer", "Det enda nödvändiga för et rikes financer". Möjligen samtida halvfranskt skinnband.

Slitage, ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
4 000 SEK