BÖCKER OM RIDNING, 2 st, bla "Ridskola" av HH. Anrep, Stockholm 1862.

Även "Practical Horsemanship" av Harry Hieover, London 1850. Hel- resp halvband.

Slitage, den förstnämnda boken med senare band, den senare med skador på ryggens skinn, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK