BOK, "Alexander Magnus et in illum commentarius" av Rufus Curtius, Utrecht 1693.

Illustrerat. Möjligen samtida helfranskt skinnband.

Slitage, hörnskador på bandet, fläckar, ej genomgången.

Proveniens

Biblioteksstämplar från bla Statsbiblioteket, Aarhus.
Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
3 000 SEK