BOKPARTI OM SÅNGER, 19 vol, bla "Höst-aftnarne" av UC. Widström, Stockholm 1811.

"Skämtsamma Maj-sånger 1833", Stockholm 1833, Samling af Nyare Valda Sångstycken med Musique", Stockholm 1820, "Irish Melodies" av Thomas Moore, London 1854, "Skånska visor, sagor och sägner.." av Eva Wigström, Lund 1880, "Svenska Folkvisor" I-III, utg av EG. Geijer och AA. Afzelius, Stockholm 1880, "The Vocal library...collection of English, Scottish and Irish...songs..", London 1818. Olika typer av bokband.

Slitage, något band med skada, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 500 SEK